Rondje Cultuur: Filmhuis Purmerend

Rondje Cultuur: Filmhuis Purmerend wo, 09/27/2023 - 10:19 Publicatiedatum wo, 09/27/2023 - 12:00 Einddatum wo, 11/08/2023 - 12:00 Samenvatting Purmerend en Beemster hebben zoveel moois te bieden op het gebied van kunst en cultuur. De komende tijd lichten we verschillende culturele instellingen in onze gemeente uit. De medewerkers en vrijwilligers vertellen met passie en vol enthousiasme over hun culturele missie en aanbod. Inleiding Purmerend en Beemster hebben zoveel moois te bieden op het gebied van kunst en cultuur. De komende tijd lichten we verschillende culturele instellingen in onze gemeente uit. De medewerkers en vrijwilligers vertellen met passie en vol enthousiasme over hun culturele missie en aanbod. Hoofdafbeelding filmhuis.jpg Paragraaf Filmhuis Purmerend draait al sinds 1989 arthouse films in ’t Stamhuis, in de Kerkstraat naast de Purmaryn. Er draaien films op dinsdagmiddag- en avond, vrijdag, zaterdag en zondag. Een groep van 34 vrijwilligers zorgt ervoor dat bezoekers kunnen genieten van de mooiste films. Voorzitter Jeroen Adolfs en Operateur Ron Schümaker vertellen over de geschiedenis, veranderingen en de programmering van het Filmhuis Purmerend en waarom het volgens hen ‘het warmste filmhuis van Nederland’ is. Een filmhuis is een bioscoop met een iets ander aanbod dan de reguliere bioscopen. Film huizen draaien vaak films met wat meer diepgang, films waar je over nadenkt en soms ook films die gemaakt zijn zonder grote Hollywood budgetten. De geschiedenis van ‘t StamhuisHet gebouw is in 1913 gebouwd als Patronaatsgebouw van de Rooms Kath olieke kerk. In 1981 heeft het gebouw de naam ’t Stamhuis gekregen, een eerbetoon aan Piet Stam die zich jaren heeft ingezet voor de cultuur in Purmerend. Nadat het gebouw in 1986 zonder beheerder verder moest, leek het erop dat de kerk het gebouw wilde afstoten. Jetze Tolsma maakte zich sterk voor ’t Stamhuis en samen met andere vrijwilligers heeft hij ervoor gezorgd dat ’t Stamhuis 37 jaar later nog steeds op dezelfde manier kan blijven bestaan. In september 1989 draaide het Filmhuis Purmerend op een vrijdagavond daar voor de eerste keer een film. 34 enthousiaste vrijwilligersVoorzitter, Jeroen Adolfs heeft 40 jaar in administratieve omgevingen gewerkt. Daarnaast heeft hij 20 jaar in de lokale politiek gezeten waarvan 12 jaar als raadslid. Hij heeft zich voorgenomen om na zijn pensionering, zoveel mogelijk vanuit zijn netwerk proberen te bereiken voor cultuur in Purmerend. Hij is nu 3 jaar voorzitter van het Filmhuis. Ron Schümaker heeft 42 jaar in het onderwijs gezeten. In 1999 is hij per toeval in aanraking gekomen met het Filmhuis en inmiddels zet hij zich al 24 jaar in voor het Filmhuis als filmoperateur, daarbij is hij ook 14 jaar voorzitter geweest. Samen met Jeroen en Ron zetten nog 32 enthousiaste vrijwilligers zich met veel plezier in voor het Filmhuis en zorgen zij er samen voor dat de koffie warm is, de stoelen klaar staan en de film geprojecteerd kan worden. Vernieuwingen’t Stamhuis wordt zoveel mogelijk ingezet, daarom repeteren er ook een aantal verenigingen en worden er kleine evenementen georganiseerd. Er is al heel wat veranderd sinds de oprichting van het Filmhuis. Toen Ron net bij het Filmhuis kwam, gebruikten ze nog een ouderwetse filmprojector. Hier moest de operateur de hele film bijblijven zodat de filmrollen niet zouden verschuiven, inmiddels is de filmprojector omgewisseld voor een speciale Videoprojector. Er is sinds kort ook een ticketzuil. De bezoekers kunnen daar hun tickets kopen, naast de online verkoop. moderne middelen in een prachtig historisch gebouw. ProgrammeringWat uniek is aan het filmhuis, is dat ze volledig zelf bepalen welke films er draaien. De programmerings-werkgroep, van vijf personen, komt ongeveer zeven keer per jaar bij elkaar, waarbij ze samen besluiten welke films er wel of niet gedraaid gaan worden. Het is een bijzondere programmering van arthouse films. Als je aan Ron vraagt wat een arthouse film precies is zegt hij; “Een film waarbij je na afloop nog net even langer moet nadenken over wat je net hebt gezien”. SamenwerkingHet Filmhuis werkt veel samen met andere culturele instellingen en met scholen. Ze hebben afgelopen jaar 200 leerlingen van het Clusius College ontvangen om een film te komen kijken. Ook organiseren ze samen met Cultuurhuis Wherelant een educatief programma. Cultuurhuis Wherelant geeft een lezing en daarna wordt de besproken film gedraaid in het Filmhuis. Ook wil het Filmhuis vaker samenwerken met het Purmerends Museum. Benieuwd geworden naar het Filmhuis? Neem een kijkje op de website of loop een keer naar binnen. Website Filmhuis Purmerend Eigendom communicatie@purmerend.nl Zichtbaar op Meer nieuws Voorpaginanieuws einddatumraw 1699444800 Uitsluiten uit zoekresultaten Nee Kruimelpad Meer nieuws

Geplaatst op donderdag 14 maart 2024.